HFDL v praxi
Autor: Mirek OK1IRY <ok1iry(at)ok1iry.aktualne.cz>, Téma: APRS, Vydáno dne: 08. 07. 2005česky

  Není náhodou, že duchovní otec APRS provozu, Bob Bruninga WB4APR, implementoval do svého DosAPRS programu kód pro zpracování HFDL komunikace. Totiž některé směry radioamatérské komunikace se více či méně přibližují oborům letecké radiokomunikace. A polohování dopravních letadel do APRS map je v tomto případě velmi zajímavým artiklem. Existují však programy, které jsou přímo předurčeny pro takové monitorování.

Air Traffic Control      Nejprve je důležité předeslat, že HFDL používají pouze některé společnosti. Seznam lze nalézt v závěru stránky www.kloth.net/radio/icao-id.php. Samozřejmě na Internetu je možné potkat weby s lákavou nabídkou sledování aktuálního leteckého provozu nad danou lokalitou. Jako příklad za všechny uvedu letiště v Los Angeles na stránce www4.passur.com/lax.html. Je nutné poznamenat, že tento a další on-line provoz není v reálném čase, neboť rozhodnutím federálních úřadů je nařízena povinnost zpozdit zobrazování informací o nejméně pět minut.

      Principy monitorování a řízení letového provozu mě zajímají několik let. Pro studium této problematiky mohu jen doporučit knihu Air Traffic Management, viz www.cerm.cz/letectvi.html. Nedávno jsem si prohlédl systémy na pracovišti řídících letového provozu v Ruzyni a proto mohu konstatovat, že níže uvedené řešení se nejvíce přibližuje k reálnému ATC. Řešení, jenž amatérské sledování může vůbec nabídnout bez ohledu na negativní názory v různých internetových diskuzích.

      Dovolím si odbočit od tématu a uvedu odkazy na některé simulátory řízení letového provozu (zpravidla nejde o freeware).

www.xavius.com
www.londoncontrol.com/demo/index.htm
atc.flygsimulator.se

      Ale zpět k tématu. Základem budiž zdroj dat. Potřebná data lze získat poslechem na primárním či sekundárním evropském kanálu v rámci VHF FRQ anebo na HF FRQ. Příslušné kmitočty lze dohledat na Internetu. Tamtéž existují i ACARS servery, které distribuují právě uslyšená data, a to prakticky z celého světa. Faktem zůstává, že pro globální monitorování je ideální software, který umí paralelní komunikaci s více ACARS servery. Takový program naleznete ve freewarové podobě na webu

www.acarsd.org

pod položkou acarsdclient. Ostatně zmiňovaný web obsahuje mnoho zajímavého ve vztahu k leteckému monitoringu. Například vývojáře zcela jistě osloví knihovny pro dekódování HFDL.

      Podotýkám, že ne všechny ACARS servery jsou vždy on-line a dokonce některé distribuují archívní data. Tato data jdou v režimu zpracování odfiltrovat. Tím správným front-end programem pro naše účely je AirNav Suite z www.airnavsystems.com. Existuje pouze v placené verzi, lze jej odzkoušet i v demo verzi.

Air Traffic Control

      Vzájemná komunikace programů probíhá po DDE lince, proto se tato predikce nastavuje u obou současně. Zde se musí s nastavováním experimentovat, programy spolu mluví pod jinými aliasy (vzájemně se neznají).

Air Traffic Control

      Samostatné dekódování HFDL spotů AirNav Suite neumí. Program je primárně určen pro rozbor získaných dat, zakreslování letadel do map, sestavování flight stripů či vedení statistiky letadel a letů. Oba programy mají zpracovanou rozsáhlou dokumentaci a návod k instalaci či poinstalační nastavení by byl nad rámec tohoto článku.

      Samozřejmě existují alternativy typu WACARS apod. Žádná z nich nenabízí takové možnosti, jako AirNav Suite, dokonce u některých vývoj skončil.