Meteorologická radarová data na desktopu
Autor: Mirek OK1IRY <ok1iry(at)ok1iry.aktualne.cz>, Téma: APRS, Vydáno dne: 14. 11. 2006česky

      Možná, že to znáte - zapnete rádio a po několika málo minutách jste okolnostmi přinuceni předat QAZ. Pak není od věci si zjistit, jaký že je trend počasí, jak dlouho bude bouřka trvat či jakého je rozsahu. Nápomocen bude Český hydrometeorologický ústav, který vystavuje na svém webu aktuální radarové snímky oblačnosti a detekce blesků.

Motiv
www.highvoltagephotography.com

      Dovolím si od tématu mírně odbočit. Typicky v zemích za Atlantikem bývá zvykem, že daňový poplatník má právo veřejně přistupovat k náležitostem, které jsou hrazeny z jeho daní. A týká se to samozřejmě i snímků z meteorologických družic - stačí navštívit server nws.noaa.gov, který poskytuje data i do APRS sítí formou NWS výstrah. V tomto světle je situace v českých podmínkách neradostná. Ale zpět k tématu.

      Nebylo příliš praktické periodicky navštěvovat weby s radarovými snímky, ideálním stavem je mít vše na svém desktopu a pokud možno aktuální. Prvním předpokladem je pevné připojení k internetu, dalším nějaký rozumný operační systém, který umí spouštět skripty ve zvolené časové periodě, zkrátka Linux.

      Níže uvedený skript s právy u+x (chmod 744) je v mém případě spouštěn v periodě 30ti minut démonem Cron. Je též nutné mít nainstalovaný cURL.

      Zcela jistě by šel skript dovést k dokonalosti, případně volit jinou programovací techniku, nicméně funkční je. Je třeba ještě podotknout, že řádek začínající curl... končí až typem ...png - záměrně jsem neupravoval formátování šíře stránky, prostě nemám rád horizontální posuvníky :).

#!/bin/bash

# ------------------------------------------------------
# skript umisti na desktop KDE aktualni radarova data CR
# ------------------------------------------------------

ls ~/Desktop | grep 'blesky' > /dev/null

if [ "$?" == "0" ]; then
  rm ~/Desktop/blesky*
fi

curl -s http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/data-png/aktual.png 2>/dev/null > ~/Desktop/blesky_`date +%R_%d`.png

ls ~/Desktop | grep 'srazky' > /dev/null

if [ "$?" == "0" ]; then
  rm ~/Desktop/srazky*
fi

curl -s http://www.chmi.cz/meteo/rad/data/aktual.gif 2>/dev/null > ~/Desktop/srazky_`date +%R_%d`.png

exit 0

# -------------------------------
# volani skriptu umistit do cronu
# -------------------------------